Narzędzia

Warsztat zegarmistrzowski musi być wyposażony w rożnego rodzaju narzędzia, maszyny i przybory. Jest nawet takie powiedzenie "zegarmistrzostwo jest zawodem tysiąca narzędzi". Ta wielka liczba różnych narzędzi zegarmistrzowskich ma swoje uzasadnienie w tym, że zegarmistrz naprawia bardzo różne zegary: małe zegarki naręczne, różnego rodzaju zegary domowe, czasem zegary wieżowe, a także zegary i zegarki elektryczne. Stąd też różnica między niektórymi narzędziami do tej samej czynności polega tylko na różnej ich wielkości i nieco zmienionym kształcie.

 

Wkrętak zegarmistrzowski (zwany też wkrętakiem jubilerskim) - odmiana wkrętaka służąca do prac precyzyjnych z małymi mechanizmami. Powszechnie stosowane jako ręczne narzędzie służące do wkręcania i wykręcania wkrętów w zegarkach, zegarach i innych drobnych mechanizmach.

wkrętak

Wkrętak składa się ze spłaszczonej końcówki współpracującej z wkrętem, rękojeści i obrotowego kołnierza na końcu rękojeści. Końcówka wykonana jest ze stali, rękojeść z aluminium lub mosiądzu, obrotowy kołnierz jest metalowy lub z tworzywa sztucznego.
Szerokość końcówki najmniejszych wkrętaków do zegarków wynosi około 0,8 mm
W czasie pracy duże wkrętaki (do zegarów) trzyma się opierając obrotowy kołnierz o wnętrze dłoni, a rękojeść obraca się kciukiem i palcem wskazującym. Małe wkrętaki (do zegarków) obraca się kciukiem i palcem środkowym, a kołnierz podpiera się palcem wskazującym.

 

Pinceta zegarmistrzowska - odmiana pincety służąca do precyzyjnych czynności przy naprawie i montażu drobnych mechanizmów, a zwłaszcza zegarów i zegarków.

pincetaPincety zegarmistrzowskie najczęściej wykonane są ze stali. Do prac przy mechanizmach zegarków elektrycznych i elektronicznych stosuje się pincety wykonane z mosiądzu lub z innych materiałów niemagnetycznych, aby uniknąć ich namagnesowania.
Pinceta zegarmistrzowska służąca do układania włosa balansu ma bardziej wydłużone i cieńsze końcówki robocze niż pinceta montażowa.
Pinceta do prostowania zgiętych czopów ma szerokie i grube końcówki.
Pinceta do wyginania kolanek włosów bregetowskich ma w jednej końcówce otwór, a w drugiej wstawiony kołek

 

Lupa zegarmistrzowska - lupa używana przez zegarmistrzów  w trakcie naprawiania drobnych mechanizmów. Nie zajmuje rąk w czasie pracy, ponieważ jest utrzymywana mięśniem okrężnym oka.

lupy zegarmistrzowskieSkłada się z korpusu (najczęściej z czarnego tworzywa sztucznego lub aluminium) i soczewki  lub zespołu soczewek. W korpusie zwykle jest kilka małych otworków umożliwiających przepływ powietrza przez korpus,aby zapobiec pokrywaniu się soczewek rosą. Zegarmistrz najczęściej w czasie prac montażowych posługuje się lupą o powiększeniu 3-4 x, przy prostowaniu i układaniu włosa około 7 x, a przy sprawdzaniu czopów i kamieni 10-15 x.

 

Imak - narzędzie zegarmistrzowskie  służące do przytrzymywania obrabianych części w kształcie wałków.

imak

Imak może być jednostronny - z jednym tylko uchwytem mocującym, lub dwustronny. Imak dwustronny przedstawiony na fotografii obok posiada wymienne tulejki zaciskowe z otworami o różnych średnicach, do mocowania wałków o różnej grubości.

 

Furkadło – wiertarka ręczna, narzędzie zegarmistrzowskie  do wiercenia małych otworów w cienkich płaskich przedmiotach wiertłem  piórkowym.

furkadło

Furkadło zbudowane jest ze trzpienia ze spiralnymi rowkami, tulejki zaciskowej do mocowania wierteł, obrotowego kołnierza na górnym końcu trzpienia oraz z przesuwki. Ruchy przesuwki w górę i w dół powodują obrotowy ruch trzpienia furkadła.

 

Czopiarka - urządzenie zegarmistrzowskie  służące do polerowania czopów kół zębatych zegarków.

czopiarka

W skład wyposażenia czopiarki wchodzą wkładki do czopów o różnej długości i grubości.

Czopiarka może być napędzana silnikiem elektrycznym, korbką ręczną lub smykiem.
Czopy niehartowane poleruje się z niewielkim naciskiem polerownikiem stalowym zwilżonym olejem. Czopy hartowane poleruje się środkiem polerowniczym.

 

Chronokomparator (Sprawdzarka chodu) – urządzenie do pomiaru przyrostu dobowego odchyłki wskazań zegarków i zegarów.

ChronokomparatorZasada działania sprawdzarki polega na porównaniu częstotliwości wahań regulatora zegarka z częstotliwością wzorcową. Wynik tego porównania jest drukowany w formie wykresu na taśmie papierowej. Daje to możliwość pomiaru dobowej różnicy wskazań oraz wyregulowania szybkości chodu i symetrii z dużą dokładnością w ciągu paru minut.
Oprócz regulacji za pomocą sprawdzarki można wykryć wady i usterki mechanizmu zegarowego bardzo trudne do wykrycia innymi metodami. Należą do nich uszkodzenia i niecentryczność koła wychwytowego, niewyważenia balansu, błędy pozycyjne, wady zazębienia i łożysk, namagnesowanie mechanizmu itp. Te wszystkie informacje uzyskuje się bez rozbierania mechanizmu.